Podróżujmy bezpiecznie

29.07.12

Podróżujmy bezpiecznieW tym roku około 130 milionów Europejczyków zaplanowało urlop w innym państwie Unii Europejskiej. Blisko trzy czwarte tych osób przynajmniej raz skorzysta z samochodu lub motocykla, by dotrzeć w zamierzone miejsce. Niektórzy urlopowicze, co jest nieuniknione, będą uczestnikami wypadku drogowego – w drodze na urlop lub podczas samego urlopu. I co wtedy? Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne, by pomóc ofiarom wypadków drogowych o charakterze transgranicznym.

więcej...

etransport.pl: Przepisy blokują metody walki z zimą

22.01.12

Polskie prawo uniemożliwia stosowanie alternatywnych, bezpiecznych środków do odśnieżania ulic – twierdzą eksperci Instytutu Koźmiana. Za taki stan rzeczy odpowiada rozporządzenie Ministra Środowiska, określające rodzaje środków dozwolonych do usuwania śniegu i lodu na drogach publicznych.

Wykorzystanie systemu GRASS do analizy dostępności czasowej na przykładzie miasta Brzeg Dolny cz. I

08.12.12

Wykorzystanie systemu GRASS do analizy dostępności czasowej na przykładzie miasta Brzeg Dolny cz. ICelem każdej inwestycji drogowej jest uzyskanie jak najlepszego rezultatu, tj. zrealizowanie zadania przy jak najwyższej efektywności wyrażonej stosunkiem wartości efektu do nakładów poniesionych do jego osiągnięcia. Jednym z wielu wskaźników określających efektywność danej inwestycji, jest porównanie zmian na sieci drogowej rozumiane jako wizualizacja zmian w dostępności czasowej wybranego obszaru. Tym samym dostępność czasowa stanowi jedno z kluczowych zagadnień determinujących wybór danej inwestycji, a co za tym idzie jej realizację.

Gliwice: przebudowa wiaduktu w ciągu DK 88

08.07.12

Wiadukt na drodze krajowej nr 88 w Gliwicach zostanie gruntownie przebudowany. Dobiegają końca przygotowania do tej inwestycji. W ubiegłym tygodniu otwarto oferty przetargowe przedstawione przez firmy, które ubiegają się o otrzymanie zlecenia na wykonanie remontu. Roboty mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Swoje oferty w przetargu przedstawiło 12 wykonawców. Najniższą cenę zaproponowało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Banimex z Będzina - 13 488 508 zł. Na mniej więcej milion złotych więcej koszt robót wycenili dwaj kolejni wykonawcy: konsorcjum gliwickich firm PRUiM S.A. i PRUiM-MOSTY (14 419 149 zł) oraz Skanska S.A. (14 493 709 zł). Natomiast najdroższa oferta była o kilka milionów wyższa - słowacka firma zaproponowała 19 491 827 zł.
Miasto zarezerwowało na ten cel w budżecie ponad 23,5 mln zł.

etransport.pl: Poważny wypadek na autostradzie A1: kraksa kilku aut

15.07.12

Na autostradzie A1 na wysokości wsi Rębielcz niedaleko Pruszcza Gdańskiego w zderzeniu kilku aut osiem osób zostało rannych. 

etransport.pl: Samobójstwo kierowcy PKS było wypadkiem przy pracy

22.02.13

Wdowa po kierowcy, który odebrał sobie życie podczas strajku w białostockim Przedsiębiorstwie Komunikacji Samochodowej, domagała się uznania tej tragedii za wypadek przy pracy. Sąd odwoławczy przyznał jej rację, co otworzy drogę do poprawy sytuacji materialnej rodziny.